poniedziałek, 9 września

  • Synagoga
  • Dom gościnny
  • Warto zobaczyć
  • Kazimierz Dolny nad Wisłą
  • Kontakt

Kazimierz Dolny nad Wisłą

(po żydowsku: Kuzmir)
gmina Puławy, region Lublin

rok ogół ludności Żydzi
1787 1093 303
1810 1384 464
1827 2096 1192
1857 2731 1555
1921 3407 1382


Kazimierz Dolny, leżący nad Wisłą, należy do najstarszych osad w Polsce. Wzmianki o nim znajdujemy już w dokumentach pochodzących z XI wieku, w których figuruje jako wieś. Początkowo nosił nazwę „Wietrzna Wola" i należał do zakonu Benedyktynów w Lublinie. W XIV wieku wieś nabył król Polski, Kazimierz Wielki, przekształcił ją w miasto królewskie i wybudował w nim swoją letnią siedzibę. Od tego momentu rozpoczął się rozwój Kazimierza. Stał się on w niedługim czasie istotnym dla Polski skrzyżowaniem dróg, a także centrum handlu zbożem i drewnem, które transportowane było Wisłą do Gdańska. W roku 1588 eksport zboża przez Kazimierz osiągnął 16% całości eksportu w Polsce. Z czasem doszło do rozszerzenia zakresu handlu.

Rok 1648, kiedy to na Kazimierz najechali Kozacy, a zaraz po nich Szwedzi, położył koniec prosperity i miasto podupadło. Jednakże dzięki położeniu geograficznemu i staraniom o odbudowę miasta, jakie podejmowali jego starostowie, należący do wielkich polskich rodów szlacheckich, w krótkim czasie Kazimierz stał się ponownie jednym z najistotniejszych i najlepiej rozwiniętych miast w regionie. Odbywały się w nim jarmarki oraz targi, które przyciągały kupców z daleka i bliska, miejscowa gospodarka przeżywała rozkwit, a ludności przybywało. Istotną rolę w odbudowie gospodarki Kazimierza odegrali Żydzi, gdyż dzień targowy został przeniesiony z soboty (szabatu) na wtorek. Ten stan utrzymał się do wybuchu drugiej wojny światowej. Pod koniec XIX wieku Kazimierz stał się miejscowością letniskową.

Żydzi mieszkali w Kazimierzu właściwie od początków jego istnienia. Choć nie ma na to potwierdzenia w dokumentach, to jednak przyjmuje się, że już w XI wieku znajdowała się tu synagoga. W epoce Kazimierza Wielkiego (1333-1370) istniała w mieście zorganizowana gmina żydowska. Dowodem na to jest niewątpliwie znana legenda o Esterce, żydowskiej kochance króla, która podarowała synagodze w Kazimierzu własnoręcznie zrobiony parochet. To właśnie jeden z najstarszych domów na rynku żydowscy mieszkańcy miasta uważali za dom Esterki.

 1  2  3  4  5  6  7  następna strona »

»  ZOBACZ FILM

Zapraszamy na pyszną kawę do Kawiarni „U Esterki"

W nowo otwartej kawiarence mamy w stałej sprzedaży wyśmienitą kawę, herbatę i ciasto

godziny otwarcia:
codziennie: 10.00-18.00

Zapraszamy na wystawę fotografii Benedykta Dorysa „Żydowski Kazimierz"

„Ten cykl zawiera wszystko, co trzeba, aby świat, którego już nie ma, ożył. Zapach, klimat, temperatura, ludzie – wszystko autentyczne”

godziny otwarcia:
codziennie: 10.00-18.00

Zapraszamy do sklepiku Judaika z pamiątkami żydowskimi

Beitenu to nie tylko Dom Gościnny. To także księgarnia, sklepik z drobiazgami, pocztówkami, obrazami, zdjęciami.

godziny otwarcia:
codziennie: 10.00-18.00

2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny: Honorata Karapuda \ Wykonanie strony: Salon Stron

Rezerwację obsługuje system : HOTRES.pl